lutego 20, 2021
Ciecz nienewtonowska w przedszkolu- przepis i dodatki.
Jeśli jeszcze nie znacie cieczy nienewtonowskiej to świetny moment żeby spróbować!.
Ciecz jest niezwykła głownie dlatego, że kiedy trzymamy ja w dłoniach- przelewa nam się przez palce, a kiedy ją ugniatamy- jest twarda.
Do wykonania masy potrzebne nam są dwa składniki:
- mąka ziemniaczana
- woda
Ja dla grupy 20 dzieci w przedszkolu miałam około półtorej kilo mąki. I tyle wystarczyło, aby każde dziecko miało miseczkę z własną cieczą.
A teraz chciałam trochę napisać o dodatkach jakich użyłam do cieczy:
Kolorowy ryż
Kieliszek po winie wypełniłam wodą i dodałam do niego kawałek bibuły. A następnie wsypałam tam ryż. Po nocy w takiej wodzie miałam pięknie zabarwiony ryż.


Zabarwiona woda
Do mąki ziemniaczanej zamiast zwykłej wody również dodawałam wodę zabarwioną bibułą. Dzięki temu mieliśmy ciecz w super kolorach.

Dodatki
Do zabawy dałam dzieciom również różne foremki do pierników, łyżeczki, naczynia i foremki do babeczek, które cieszyły się największą popularnością :)). Jeśli grupę 20 średniaków udało się nią zająć na blisko 40 minut, to musi być fascynujące. Zresztą spójrzcie sami na zdjęcia.

Po zajęciach było sporo sprzątania, aby warto było!:)
Zachęcam do spróbowania :)
Więcej zabaw badawczych -->klik<--
Dziekuje za bezinteressowne dzielenie się swoimi doswiadczeniami.Z pewnością skorzystam.Zabawa arcyciekawa , krearywna, pobudzaja ca zmysly.Juz widze radość moich przedszkolaków. Wielkie dzięki. 🙂👏
OdpowiedzUsuńTakie słowa są bardzo miłym doceniem mojej pracy :)). W takim razie czekam na relacje z zajęć z cieczą :))
UsuńCiecz nienewtonowska do spółki ze sztucznym śniegiem to nasze top zabawy ostatnich tygodni. A od kiedy za oknem jest faktycznie biały puch po kostki to większa radość z zabawy na zewnątrz.
OdpowiedzUsuńCiekawe rozwiązanie na barwienie cieczy bibułą nie pomyślałam o niej. U nas prym wiedzie ugotowany burak czerwony, sok malinowy (róż - czerwony) bądź borówkowy na niebieski.