lutego 20, 2021

Ciecz nienewtonowska w przedszkolu- przepis i dodatki.

                                                                

Jeśli jeszcze nie znacie cieczy nienewtonowskiej to świetny moment żeby spróbować!.
Ciecz jest niezwykła głownie dlatego, że kiedy trzymamy ja w dłoniach- przelewa nam się przez palce, a kiedy ją ugniatamy- jest twarda.
    


Do wykonania masy potrzebne nam są dwa składniki:
 • mąka ziemniaczana
 • woda
Nie da się stworzyć gotowych proporcji, ponieważ niektórzy będą woleli bardziej płynną masę, inni mniej. Pamiętajcie, chodzi o to żeby było przyjemnie!:). Ale jeśli nie wiecie od czego zacząć to wsypcie 1 szklankę mąki i 1 wody, wymieszajcie i zobaczcie czy ciecz wam odpowiada :). W razie potrzeby dosypcie mąki lub dolejcie wody :).

Ja dla grupy 20 dzieci w przedszkolu miałam około półtorej kilo mąki. I tyle wystarczyło, aby każde dziecko miało miseczkę z własną cieczą. 

A teraz chciałam trochę napisać o dodatkach jakich użyłam do cieczy:

Kolorowy ryż
Kieliszek po winie wypełniłam wodą i dodałam do niego kawałek bibuły. A następnie wsypałam tam ryż. Po nocy w takiej wodzie miałam pięknie zabarwiony ryż.
                                                  
                                                        


Zabarwiona woda
Do mąki ziemniaczanej zamiast zwykłej wody również dodawałam wodę zabarwioną bibułą. Dzięki temu mieliśmy ciecz w super kolorach. 
                                                    


Dodatki
Do zabawy dałam dzieciom również różne foremki do pierników, łyżeczki, naczynia i foremki do babeczek, które cieszyły się największą popularnością :)). Jeśli grupę 20 średniaków udało się nią zająć na blisko 40 minut, to musi być fascynujące. Zresztą spójrzcie sami na zdjęcia.
                                                  


Po zajęciach było sporo sprzątania, aby warto było!:)
Zachęcam do spróbowania :)

Więcej zabaw badawczych -->klik<--

3 komentarze:

 1. Dziekuje za bezinteressowne dzielenie się swoimi doswiadczeniami.Z pewnością skorzystam.Zabawa arcyciekawa , krearywna, pobudzaja ca zmysly.Juz widze radość moich przedszkolaków. Wielkie dzięki. 🙂👏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie słowa są bardzo miłym doceniem mojej pracy :)). W takim razie czekam na relacje z zajęć z cieczą :))

   Usuń
 2. Ciecz nienewtonowska do spółki ze sztucznym śniegiem to nasze top zabawy ostatnich tygodni. A od kiedy za oknem jest faktycznie biały puch po kostki to większa radość z zabawy na zewnątrz.

  Ciekawe rozwiązanie na barwienie cieczy bibułą nie pomyślałam o niej. U nas prym wiedzie ugotowany burak czerwony, sok malinowy (róż - czerwony) bądź borówkowy na niebieski.

  OdpowiedzUsuń