marca 26, 2020

Zabawy matematyczne w domu

Dzień dobry,
dziś mam dla was kilka pomysłów na zabawy matematyczne w domu. Świetnie sprawdzą się jako propozycja dla rodziców spędzających czas z dziećmi :).

1. Spinacze
Tę zabawę można wykonać na wiele sposobów:

-Zapisujemy na kartce liczbę, zadaniem dziecka jak przypiąć tyle spinaczy ile ona wskazuje. (Można robić to na czas, dzieci bardzo lubią się ścigać :))

-Na kartce zapisujemy działanie, zadaniem dziecka jest przypiąć tyle spinaczy ile wynosi jego wynik.

-Dla dzieci młodszych na kartce rysujemy kropki, zadaniem dziecka jest przypiąć tyle spinaczy ile kropek.

-Na spinacze naklejamy karteczki z liczbami, a na kartce zapisujemy ciąg liczb (np. od 1 do 10 ) pomijając niektóre. Zadaniem dziecka jest uzupełnić luki spinaczami z odpowiednią liczbą.


Przypominam,że manipulowanie spinaczami jest świetnym ćwiczeniem ręki dziecka.

Jeśli już spinacze się znudzą, a karteczki z liczbami zostaną polecam:
2. Wyklejanie
Zadaniem dziecka jest wykleić liczby przy użyciu różnych materiałów. Jeśli nie mamy zbyt dobrego kleju lepiej sprawdzą się płatki owsiane lub kaszka ale można użyć również ryżu lub kaszy. Gwarantuje, że zapamiętanie liczby będzie dużo łatwiejsze dzięki poznaniu jej również za pomocą dotyku :).

3. Mierzenie długości
Zdaniem dziecka jest zmierzyć długość swojego pokoju za pomocą stóp. Można mierzyć, która ściana się dłuższa,a która krótsza (pamiętajmy żeby zapytać o obie możliwości). Albo który pokój jest dłuższy. To będzie świetne wyzwanie!
Można również mierzyć dłonią- stolik, biurko,szafę... co tylko przyjdzie nam do głowy:)

4. Klasyfikowanie
Do tego świetnie sprawdza się kolorowe klocki lub pompony. Możemy je klasyfikować według koloru, wielkości lub kształtu.


5. Wyszukiwanie w otoczeniu przedmiotów, które są: okrągłe, kwadratowe, prostokątne, owalne, trójkątne... i jakie jeszcze przyjdą nam do głowy. Dzięki temu będziemy ćwiczyć spostrzegawczość dziecka i utrwalimy nazwy figur geometrycznych.

6. Liczenie naprzemienne
Utrwalając kolejność liczb możemy liczyć na zmianę z dzieckiem. Rodzic zaczyna jeden, dziecko-dwa itd. Jeśli to zbyt proste możemy liczyć po 2 lub po 5 :).

7. Rysowanie w kaszy.
Zachęcam do pisania liczb w kaszy, ryżu lub mące, aby dziecko mogło wielozmysłowo doświadczać świata:).
Rysowanie w kaszy -->klik<--

Jeśli podoba wam się post zachęcam do polubienia mojego profilu na Facebooku -->KLIK<-- oraz na na Instagramie -->KLIK<--.
Trzymajcie się ciepło i bądźcie zdrowi!! :))


Brak komentarzy: