stycznia 11, 2020

Scenariusz zajęć otwartych z okazji dnia babci i dziadka


Hej,
mam dla was dziś propozycje zajęć otwartych z okazji dnia babci i dziadka. Może również wykorzystać je do wspólnej zabawy po przedstawieniu :) 


Pierwsza propozycja to zabawy dla dzieci młodszych :). 

TEMAT SPOTKANIA: Cztery pory roku.

CEL:
·   współdziałanie i rozwiązywanie zadań wspólnie z babciami i dziadkami,
·   wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną,
·   dostarczenie dzieciom i dorosłym radości poprzez wspólną zabawę.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
·   wizytówki (z samoprzylepnego papieru) – żółte słoneczka, czerwone kwiatki, pomarańczowe listki i niebieskie gwiazdki, oraz 4 duże wizytówki (po jednej z każdego rodzaju) zapraszające poszczególne zespoły do pracy,
·   mazaki,
·   arkusz papieru z tabelą do punktacji,
·  4 obrazki pocięte na 10-12 części z porami roku – lato, jesień, zima, wiosna,
·   rozsypanki literowe do ułożenia nazw pór roku,
·   kartony duże (4), kredki pastele (4 komplety),
·  magnetofon, kaseta z taneczną muzyką,
·    kolorowe kartoniki z napisanymi zagadkami o charakterystycznych cechach pór roku (16),
·   koperty z hasłami o porach roku,
·    cukierki w kolorowych papierkach: żółtych, czerwonych, pomarańczowych
   i niebieskich,
·    prezenty dla babć i dziadków przygotowane wcześniej na zajęciach,
·    poczęstunek.

MIEJSCE SPOTKANIA: sala zabaw dzieci

PRZEBIEG SPOTKANIA:
     Przy wejściu dzieci oraz zaproszeni goście biorą z koszyczka jeden z czterech rodzajów wizytówek – żółte słońce, czerwony kwiatek, pomarańczowy listek lub niebieską gwiazdkę. Na wizytówkach wszyscy piszą swoje imię.

I.                  Powitanie gości przez nauczycielkę, złożenie życzeń babciom i dziadkom z okazji Ich niedawnego święta i zaproszenie do wspólnej zabawy.

II.               Zabawa integracyjna „Powitanie”
·         Witam wszystkie panie
·         Witam wszystkich panów
·         Witam tych, którzy lubią lato
·         Witam tych, którzy lubią wiosnę
·         Witam tych, którzy lubią jesień
·         Witam tych, którzy lubią zimę
·         Witam tych, którzy lubią brać udział w konkursach i lubią rozwiązywać zagadki
·         Witam tych, którzy chcą się z nami wesoło bawić

           Podział na zespoły wg rodzaju i koloru wizytówek
            I   DRUŻYNA – żółte słoneczka - lato
            II  DRUŻYNA – czerwone kwiatki - wiosna
            III DRUŻYNA – pomarańczowe listki - jesień
                        IV DRUŻYNA – niebieskie gwiazdki – zima
           Zespoły siadają w czterech przygotowanych miejscach w sali – tam gdzie jest odpowiednia wizytówka.

III.            Konkurs – quiz „CZTERY PORY ROKU ”.
           Zaproponowanie babciom i dziadkom udziału we wspólnym z dziećmi konkursie.
            Drużyny wykonują kolejne zadania, punkty zostają odnotowywane na specjalnym arkuszu
 z tabelą do punktacji
        
        Zadania do wykonania dla drużyn.

  1. Wymień jak najwięcej skojarzeń z podaną porą roku:
    I – lato,
   II – wiosna,
   III – jesień,
   IV – zima.
           Za każdą wymienioną cechę drużyna otrzymuje 1 punkt.

  1. Ułóż obrazek z części. Każda drużyna układa obrazek przedstawiający inną porę roku, zadaniem jest nie tylko ułożenie, ale i odgadnięcie, – jaka to pora roku?
                 Można zdobyć 1 lub 2 punkty.

  1. Rozsypanki wyrazowe. Każda drużyna otrzymuje kopertę z literami, z których ma ułożyć nazwę pory roku i głośno odczytać ją,
   I – zima,
   II – jesień,
  III – lato,
  IV – wiosna
  Za dobrze ułożone hasło 1 punkt.

  1. Narysuj porę roku. Każda drużyna rysuje porę roku, której nazwę szepnęła nauczycielka, jeżeli pozostałe drużyny rozpoznają właściwie narysowaną porę roku, zadanie zostało wykonane prawidłowo. Czas rysowania wyznacza muzyka z magnetofonu.
 I – wiosna,
 II – lato,
 III – zima,
 IV – jesień.
                  

  1. Zagadki. Drużyny kolejno losują kolorowe kartoniki (po cztery) z napisaną zagadką, nauczycielka odczytuje ją, a cała drużyna odgaduje. Zagadki dotyczą charakterystycznych cech pór roku:
Wiosna

Jak ten kwiatek się nazywa,co słowo „pan” w nazwie ukrywa? (tulipan)

Wietrzyk wiosnę niesie,
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie
zakwitły … (sasanki)

Kiedy wiosna nastaje
rośnie na łące.
Do słońca fioletową główkę
wystawia radośnie. (krokus)

Cóż to za pora roku radosna,
wokół zielono - to przyszła … (wiosna)

Lato 

Zaczynają się wakacje,
bo już zakwitły … (akacje)

O tej porze roku
są najdłuższe dni,
a słońce z wysoka
grzeje nas i lśni. (lato)

Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące. (lody)

Dwa ciepłe miesiące,
lubi je dzieci tysiące.
Wtedy dużo wypoczywają,
nad morze lub w góry wyjeżdżają. (wakacje)

Jesień

Na jakim drzewie jesienią,
koraliki się czerwienią? (jarzębina)

Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada? (żołędzie)

Nie las, nie park,
chociaż się zieleni,
smaczne tam owoce
znajdziesz w jesieni. (sad)

Choć kolczaste jak jeże,
każdy do rąk je bierze.
Odziera z odzienia
i w koniki zamienia. (kasztany)

Zima

W lecie, nad morzem,
są z morskiej piany.
W zimie, ze śniegu
lepimy … . (bałwany)

Co za białe piórka,
sypie zimą chmurka? (śnieg)

Szczypie w uszy,
nos czerwieni.
W szklaną taflę
wodę zmieni. (mróz)

W jakiej stołówce
za każde danie,
goście dziękują nam
- ćwierkaniem? (karmnik)

                     Za każdą odgadniętą zagadkę drużyny otrzymują po 1 punkcie.

  1. Pantomima – pokazywanie haseł. Każda drużyna otrzymuje w kopercie hasło, które ma pokazać ruchem, pozostałe drużyny odgadują.
 I – Lepimy bałwana i jeździmy na łyżwach.
 II – Wiosenne prace w ogrodzie.
 III – Wyjeżdżamy nad morze.
 III – Ptaki odlatują do ciepłych krajów.
                    

  1. Piosenka o dowolnej porze roku.
      Za każdy zaśpiewany fragment piosenki lub całość drużyny dostają od 1 do 5 punktów.
      Przeliczenie zebranych przez drużyny punktów. Wyłonienie zwycięzców.
     Taniec integracyjny Break.

IV.           Recytacja wiersza i śpiewanie piosenek dla Babć i Dziadków Można zerknąć tutaj na propozycje piosenek
           Wręczenie babciom i dziadkom przygotowanych prezentów: kwiatków wykonanych 
           z patyczków i bibuły.
           Wręczenie wszystkim zawodnikom kolorowych cukierków jako nagrody.

V.               Zaproszenie gości na poczęstunek.


 Scenariusz dla dzieci starszych

PODRÓŻ  DO  BAJKOLANDII


Przebieg spotkania:
    Prowadzące witają wszystkich gości.

1. Wizytówki uczestnicy wybierają wizytówkę – pierniczek, wpisują swoje imiona i przypinają.
    Dziecko i Dziadkowie wybierają ten sam kolor wizytówki. Wizytówki to pierniczki w czterech
    kolorach (czerwone, żółte, zielone i niebieskie).

2. Zabawa na powitanie prowadząca podaje powitania a uczestnicy zabawy machają do
   wszystkich rękami.                    
    Witam wszystkich, którzy:
    - przyszli do wnuczki,
    - przyszli do wnuczka,
    - mają dobry humor,
    - lubią tańczyć
    - lubią słodycze,
    - chcą się dzisiaj wesoło bawić.
                                                                          

3. „Worek ze skarbami”. Uczestnicy siedzą wokół chusty. W worku znajdują się rekwizyty w kolorach odpowiadającym kolorom chusty. Uczestnicy podają go sobie w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie zadaniem osoby, która trzyma worek jest wyciągnięcie rekwizytu, podanie jego nazwy, koloru, zastosowania i położenie go na polu chusty w tym kolorze. (Można też włożyć do worka rekwizyty związane z różnymi bajkami, a na chuście na każdym kolorze ilustracje z bajki. Zadaniem osób jest dopasowanie wylosowanego przedmiotu do bajki)

4. Otworzenie czarodziejskich wrót – uczestnicy mają za zadanie tak poruszać chustą, aby trafić
    „czarodziejską kulą” (piłeczką) w jej otwór. W ten sposób czarodziejskie wrota do krainy bajek
    zostały otwarte.
   

5. Odnalezienie Krainy Bajki – podział uczestników na zespoły według kolorów wizytówek
    (każdy staje przy takim kolorze chusty, jaki kolor ma jego wizytówka). Każdy zespół siada
    w wyznaczonym miejscu sali.
    Wróżka rozdaje zespołom koperty, w których jest napisany tytuł bajki, jaką ten zespół odnalazł.
    Zespoły nie ujawniają swojego tytułu bajki pozostałym.
    Są to bajki:   
                          Czerwony Kapturek
                          Królewna Śnieżka
                          Kopciuszek
                          Jaś i Małgosia
                                                                                     
6. Zagadki ruchowe – przedstawienie za pomocą pantomimy (przez całą grupę) wylosowanej
    bajki. Pozostałe zespoły odgadują co to za bajka.
                                                                                                               

7. Zagadki słowne – nauczycielka czyta fragmenty bajek. Zadaniem zespołu jest odgadnięcie tytułu
   bajki.   

8. Oddzielanie ryżu od kasztanów- każda drużyna dostaje pojemnik w którym są zmieszane kasztany z ryżem. Ich zadaniem jest jak najszybciej je rozdzielić.
                                                                                                                     

9. Siedmioskoczek – zabawa taneczna przy muzyce. Uczestnicy stoją w dużym kole, ich zadaniem
    jest reagować na sygnał w muzyce i wykonywać ruchy pokazywane przez nauczyciela.
                                                                                      
                                                               

10.Śpiewanie bajek – każdy zespół otrzymuje fragment dowolnej bajki (po kilka egzemplarzy)
      i na melodię „Wlazł kotek na płotek” śpiewa otrzymany tekst. Jest to zadanie dla Babć
      i Dziadków.
                                                                       

      Dzieci dziękują Babciom i Dziadkom za wspaniałą wspólną zabawę w Krainie Bajkolandii.
      Ale to nie koniec naszego spotkania. Zapraszamy Babcie i Dziadków do dalszej wspólnej
      zabawy i na niespodziankę, którą przygotowały dzieci.

11. Ja Cię pocałuję – taniec integracyjny z Babcią i Dziadkiem.
                                                                       

12. Kocham Babcię i Dziadka – recytacja wiersza przez dzieci.
                        
                         Kiedy smutek mnie ogarnia
                         I wszystkiego mam już dosyć,
                         Dziadek mocno mnie przytuli,
                         O to go nie trzeba prosić.

                         Gdy pomyślę o łakociach,
                         Babcia zaraz coś upiecze.
                         Muszę przyznać, te wypieki
                         Najwspanialsze są na świecie.

                         Kocham mocno babcię, dziadka –
                         To nie żarty moi mili,
                         Dziś życzenia im składamy,
                         By sto latek jeszcze żyli.

13. Zaśpiewanie piosenki dla babci i dziadka

14. Wręczenie upominków

15. Poczęstunek


Miłego dnia! :)

Brak komentarzy: