marca 10, 2021

Dzień matematyki w przedszkolu

12 marca obchodzimy dzień królowej nauk! Uważam, że warto dzieci z nią zaprzyjaźnić i pokazać, że matematyka wcale nie jest taka straszna:)

Prezentuje wam moją propozycje na Dzień Matematyki.


  • Rozmowa z dziećmi na temat Dnia Matematyki.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Czy wiedzą jakie jest święto? Po co nam matematyka? Czemu w ogóle musimy umieć liczyć?

Ta rozmowa ma na celu uświadomienie dzieciom, że dzięki umiejętności liczenia będą mogli zrobić zakupy w sklepie lub odłożyć pieniądze na swoją wymarzoną zabawkę itp.


  • Zabawa dydaktyczna Ile razy?

Nauczyciel uderza w bębenek. Zadaniem dzieci jest policzyć, ile było uderzeń i podskoczyć tyle samo razy.


  • Zabawa matematyczna w małych grupach naszej sali.

Nauczyciel dzieli dzieci na 3-4 osobowe zespoły. Każda grupa dostaje kartę pracy. Zadaniem dzieci jest policzyć, ile podanych na karcie pracy elementów znajduje się w sali. Następnie zapisać to w tabelce obok obrazka lub narysować odpowiednią liczbę kropek. 

Podpowiedź: Nauczyciel może wcześniej schować część aut lub pluszaków. Tak, aby została ich taka liczba, którą dzieci będą mogły policzyć :). 

Kiedy grupy skończą następuje wspólne sprawdzenie wyników i policzenie elementów. 

                                               

  • Zabawa matematyczna -błyskotliwa wrona 
Dzieci siedzą w kole. Na środku leży pudełko z kilkoma przedmiotami. Następnie wybieramy jedno dziecko, które staje się wroną. Wrona chodzi wokół dzieci, mówiąc wierszyk: „Chodzi sobie wrona, wrona bez ogona, bystrym okiem zerka, co zabrać z pudełka”. Inne dzieci zasłaniają oczy, wrona zabiera przedmiot lub kilka przedmiotów z pudełka i wskazuje jakieś dziecko i mówi takie zdanie: „Powiedz, np. Kasiu, powiedz mi, ile rzeczy zabrała wrona Ci?”. Wybrane przez wronę dziecko, odpowiada, czego brakuje w pudełku. 


  • Zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence 
Ilustracja ruchowa do piosenki Śpiewające Brzdące Jeden, dwa, trzy

                                                   

lub do zabawy matematycznej Jeden, dwa, trzy, cztery.

                                                     

  • Karta pracy
Do wyboru :)

                              


                                


Zachęcam również do przeczytania innych artykułów o Zabawach matematycznych -->klik<--. Znajdują się tam zabawy z klamerkami, dopasowywanie połówek serc, zabawy z kartami i wiele, wiele więcej:).

Zródło:

Zabawa Błyskotliwa wrona Pochodzi z opracowania: Twórcza matematyka dla przedszkolaków. Praktyczne zabawy matematyczne" Opracowanie materiałów: Monika Kaczkowska. Całość: Twórcza matematyka dla przedszkolaków

Brak komentarzy: