lutego 26, 2021

Jak nauczyć dziecko prawidłowo trzymać kredkę?- praktyczne pomysły

Jaki jest prawidłowy chwyt kredki?

Prawidłowy chwyt pisarski u dzieci kształtujący się od mniej więcej 4 roku życia to chwyt trójpalczasty. Jest on najbardziej wydajny, ponieważ podczas prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego ręką męczy się w minimalny sposób. Dzięki temu dziecko może pracować dłużej i chętniej. Zmęczenie ręki często powoduję, że dziecko nie kończy rozpoczętej pracy lub po chwili kolorowania obrazka zniechęca się i zostawia pracę. Aby uniknąć takich sytuacji musimy zwrócić uwagę na sposób w jaki dziecko trzyma kredkę. Oprócz prawidłowego chwytu ważne jest, aby maluch nie zaciskał mocno palców na kredce. Specjaliści twierdzą, że może to wywołać nieprawidłową postawę ciała oraz szybsze męczenie ręki.

Po co to robić?

Oprócz zmęczenia ręki powodem dla którego powinniśmy ćwiczyć prawidłowy chwyt jest charakter pisma. Jeśli we wczesnym wieku nauczymy dziecko trzymać dobrze narzędzie jest większa szansa, że jego pismo w przyszłości będzie bardziej czytelne :).

Mój dwulatek trzyma źle kredkę, co zrobić?

Jeśli dziecko 2 letnie trzyma kredkę całą dłonią nie ma w tym nic złego. Można próbować pokazywać maluchowi prawidłowy chwyt. Ale większość dzieci jeśli tylko rodzic się odwróci, znów złapię kredkę w całą rączkę. Niech to was nie zniechęca. Taki maluch ma jeszcze czas, aby się nauczyć prawidłowego chwytu. Ważne jest, aby ćwiczyć z nim rączki np. przez zbieranie małych cekinów dwoma palcami, zaciskanie klamerek itp. (Niedługo pojawi się wpis o tym jak ćwiczyć paluszki u dzieci.)

Jak wygląda prawidłowy chwyt w zależności od wieku

Abyście mogli sprawdzić czy wasze dziecko trzyma kredkę prawidłowo zamieszczam grafikę przedstawiającą prawidłowy chwyt w każdym wieku.


Jeśli wasze dzieci trzymają kredkę w ten sposób nie ma powodu, aby się martwić.
Teraz spójrzcie jakie chwyty uznawane są za nieprawidłowe.

Prawidłowe i nieprawidłowe chwyty pisarskie.


Jeśli już wiemy jak powinien wyglądać prawidłowy chwyt nadeszła pora, aby się zastanowić jak go utrwalić

Ćwiczenia w utrwalaniu prawidłowego chwytu pisarskiego:

1. Składamy chusteczkę tak, aby dziecko mogło ja przytrzymać palcami. Zadaniem dziecka jest trzymać chusteczkę małym i serdecznym palcem tak,aby nie wypadła.

2. Gumkę recepturkę zakładamy na nadgarstek. Następnie obracamy kawałek gumki i wkładamy w nią ołówek. 

3. Najpierw musimy przygotować rękawiczkę-pomocniczkę. Odcinamy z rękawiczki kciuk, palec wskazujący i środkowy natomiast palec serdeczny i mały przyszywamy (przyklejamy) do wewnętrznej części dłoni. Można pozwolić dziecku którą dziecko będzie mogło ozdobić wedle upodobań. 


4. Huśtawka dla ołówka.
Łapiemy ołówek w palcem wskazującym i kciukiem. Umawiamy się z dzieckiem, że robimy "huśtawkę" dla naszego ołówka. Bujamy ołówek tak, aby ułożył się on wygodnie na dłoni między kciukiem w palcem wskazującym. Następnie na dół dokładamy palec środkowy i mam prawidłowy chwyt:).


5. Nakładka trójkątna na kredki.
W sklepach można zakupić specjalne nakładki, które zakłada się na kredki. Wymuszają one prawidłowy chwyt. 

6. Kredki trójkątne. 
Na rynku dostępne są również kredki trójkątne, które będą wspierały kształtowanie się prawidłowego chwytu.


Przeczytaj również o Rozwijaniu kreatywności u dzieci
Miłego dnia!

Brak komentarzy: