kwietnia 03, 2020

Zabawy matematyczne z wykorzystaniem talii kart
Pamiętacie z dzieciństwa ile radości sprawiała wam gra w karty? jak męczyliście rodziców lub starszego brata żeby z wami pograł?:).  Ostatnio to dość zapomniana forma zabawy. A szkoda, ponieważ dzięki różnym grom ćwiczymy zdolność matematyczne takie, jak: logiczne myślenie, porównywania liczb czy liczenie. Dlatego polecam granie z dziećmi w wojnę, świnkę lub tysiąca.
A dziś prezentuje jak jeszcze można bawić się z wykorzystaniem kart. Będziemy potrzebować kart od 2 do 10. Resztę na jakiś czas możemy odłożyć.

Zachęcam żeby z młodszymi dziećmi podczas liczenia wspomagać się konkretnymi przedmiotami np. guzikami, zapałkami lub pomponami.  
  • Gdzie jest więcej 
Jeśli znudziła nam się gra w wojnę. Możemy przygotować dla dziecka oprócz kart znaki mniejszość i równości. Zadaniem dziecka jest wyciągnąć dwie karty i ustalić za pomocą znaków, która z kart jest większa lub czy są równe. 

Jeśli dziecku trudno ustalić gdzie jest więcej układamy pod kartami odpowiednią ilość pomponów:). Po ich przeliczeniu na pewno będzie łatwiej:). 

  • Ile należy dodać
Przed rozpoczęciem ustalamy jakąś liczbę do której będziemy dodawać. Dziecko losuje kartę. Jego zadaniem jest określić ile należy do niej dodać, aby uzyskać np. 10 lub 20. 

Jeśli będzie to 10 to układamy w jednym rzędzie 10 pomponów. Po wylosowaniu karty kładziemy ją i pod dziesięcioma pomponami układamy tyle, ile wskazuje liczba na karcie. Ważne aby pompony, te dziesięć z początku oraz tyle ile wskazuje wylosowana karta znajdowały się pod sobą. Wtedy dziecku bedzie łatwiej policzyć ile brakuje do 10.

  • Odejmowanie
Najpierw ustalamy liczbę od której będziemy odejmować. Może to być 15, 20 (dowolna liczba). Dziecko losuje kartę i musi podać ile to będzie np. 15 minus wylosowana karta.  

Dziecko najpierw otrzymuje 15 pomponow, następnie odejmuje tyle ile wskazuje wylosowana karta.

  • Kto pierwszy
Gracze ustalają do jakiej liczby będą zbierać np. 10. Karty leżą rewersem do góry. Gracze odwracają po jednej karcie z talii, aż do momentu kiedy suma liczb na kartach u jednego z graczy wyniesie 10.  Ta osoba wygrywa :). 
Dzięki temu świetnie możemy ćwiczyć z dziećmi umiejętność dodawania.
Z każdą wyciągnięta kartą dzieci mogą dokładać  do swojej puli np. Pompony (tyle ile wskazuje liczba na karcie) i liczyć czy już mają ich 10 czy więcej lub mniej.

  • Suma
Na początku należy ustalić ile rund gramy np. 4

Jeden gracz rozdaje karty tak, aby każdy miał po 3 karty ( jeśli dziecko jest starsze to więcej, jeśli młodsze- mniej). Zadaniem graczy jest zsumować wynik z kart. Wygrywa ten, kto ma najmniejszą lub największą liczbę (w zależności od ustaleń) i zdobywa punkt. Gra toczy się dalej do 4 rundy.

Tu również zachęcam do zobrazowania działania. Przez użycie konkretnych przedmiotów.

Zachecam do zapoznania się również z postem o Zabawach matematycznych w domu -->klik<-- :)) 

Życzę miłego dnia! ;)

Brak komentarzy: