stycznia 11, 2020
Scenariusz zajęć otwartych z okazji dnia babci i dziadka
Hej,
mam dla was dziś propozycje zajęć otwartych z okazji dnia babci i dziadka. Może również wykorzystać je do wspólnej zabawy po przedstawieniu :)
Pierwsza propozycja to zabawy dla dzieci młodszych :).
TEMAT SPOTKANIA: Cztery pory roku.
CEL:
· współdziałanie i rozwiązywanie zadań wspólnie z
babciami i dziadkami,
· wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną,
· dostarczenie dzieciom i dorosłym radości poprzez
wspólną zabawę.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
· wizytówki (z samoprzylepnego papieru) – żółte
słoneczka, czerwone kwiatki, pomarańczowe listki i niebieskie gwiazdki, oraz 4
duże wizytówki (po jednej z każdego rodzaju) zapraszające poszczególne zespoły
do pracy,
· mazaki,
· arkusz papieru z tabelą do punktacji,
· 4 obrazki pocięte na 10-12 części z porami roku –
lato, jesień, zima, wiosna,
· rozsypanki
literowe do ułożenia nazw pór roku,
· kartony duże
(4), kredki pastele (4 komplety),
· magnetofon, kaseta z taneczną muzyką,
· kolorowe
kartoniki z napisanymi zagadkami o charakterystycznych cechach pór roku (16),
· koperty z hasłami o porach roku,
· cukierki w
kolorowych papierkach: żółtych, czerwonych, pomarańczowych
i
niebieskich,
· prezenty dla
babć i dziadków przygotowane wcześniej na zajęciach,
·
poczęstunek.
MIEJSCE
SPOTKANIA: sala zabaw dzieci
PRZEBIEG
SPOTKANIA:
Przy
wejściu dzieci oraz zaproszeni goście biorą z koszyczka jeden z czterech
rodzajów wizytówek – żółte słońce, czerwony kwiatek, pomarańczowy listek lub
niebieską gwiazdkę. Na wizytówkach wszyscy piszą swoje imię.
I.
Powitanie
gości przez nauczycielkę, złożenie życzeń babciom i dziadkom z okazji Ich
niedawnego święta i zaproszenie do wspólnej zabawy.
II.
Zabawa
integracyjna „Powitanie”
·
Witam wszystkie
panie
·
Witam wszystkich
panów
·
Witam tych,
którzy lubią lato
·
Witam tych,
którzy lubią wiosnę
·
Witam tych,
którzy lubią jesień
·
Witam tych,
którzy lubią zimę
·
Witam tych,
którzy lubią brać udział w konkursach i lubią rozwiązywać zagadki
·
Witam tych,
którzy chcą się z nami wesoło bawić
Podział na zespoły wg rodzaju i
koloru wizytówek
I DRUŻYNA – żółte słoneczka -
lato
II DRUŻYNA – czerwone kwiatki -
wiosna
III
DRUŻYNA – pomarańczowe listki - jesień
IV DRUŻYNA – niebieskie
gwiazdki – zima
Zespoły siadają w czterech
przygotowanych miejscach w sali – tam gdzie jest odpowiednia wizytówka.
III.
Konkurs – quiz „CZTERY PORY ROKU ”.
Zaproponowanie babciom i dziadkom
udziału we wspólnym z dziećmi konkursie.
Drużyny wykonują kolejne zadania, punkty
zostają odnotowywane na specjalnym arkuszu
z tabelą do punktacji
z tabelą do punktacji
Zadania
do wykonania dla drużyn.
- Wymień jak najwięcej skojarzeń z podaną porą roku:
I – lato,
II – wiosna,
III – jesień,
IV – zima.
Za każdą wymienioną cechę drużyna
otrzymuje 1 punkt.
- Ułóż obrazek z części. Każda drużyna układa obrazek przedstawiający
inną porę roku, zadaniem jest nie tylko ułożenie, ale i odgadnięcie, –
jaka to pora roku?
Można zdobyć
1 lub 2 punkty.
- Rozsypanki wyrazowe. Każda drużyna otrzymuje kopertę z literami, z
których ma ułożyć nazwę pory roku i głośno odczytać ją,
I – zima,
II – jesień,
III – lato,
IV – wiosna
Za dobrze
ułożone hasło 1 punkt.
- Narysuj porę roku. Każda drużyna rysuje porę roku, której nazwę
szepnęła nauczycielka, jeżeli pozostałe drużyny rozpoznają właściwie
narysowaną porę roku, zadanie zostało wykonane prawidłowo. Czas rysowania
wyznacza muzyka z magnetofonu.
I – wiosna,
II – lato,
III – zima,
IV – jesień.
- Zagadki. Drużyny kolejno losują kolorowe kartoniki (po cztery) z napisaną zagadką, nauczycielka odczytuje ją, a cała drużyna odgaduje. Zagadki dotyczą charakterystycznych cech pór roku:
Wiosna
Jak ten kwiatek się nazywa,co słowo „pan” w nazwie ukrywa? (tulipan)
Wietrzyk wiosnę niesie,
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie
zakwitły … (sasanki)
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie
zakwitły … (sasanki)
Kiedy wiosna nastaje
rośnie na łące.
Do słońca fioletową główkę
wystawia radośnie. (krokus)
rośnie na łące.
Do słońca fioletową główkę
wystawia radośnie. (krokus)
Cóż to za pora roku radosna,
wokół zielono - to przyszła … (wiosna)
wokół zielono - to przyszła … (wiosna)
Lato
Zaczynają się wakacje,
bo już zakwitły … (akacje)
bo już zakwitły … (akacje)
O tej porze roku
są najdłuższe dni,
a słońce z wysoka
grzeje nas i lśni. (lato)
są najdłuższe dni,
a słońce z wysoka
grzeje nas i lśni. (lato)
Zimne, słodkie i pachnące,
jemy latem w dni gorące. (lody)
jemy latem w dni gorące. (lody)
Dwa ciepłe miesiące,
lubi je dzieci tysiące.
Wtedy dużo wypoczywają,
nad morze lub w góry wyjeżdżają. (wakacje)
lubi je dzieci tysiące.
Wtedy dużo wypoczywają,
nad morze lub w góry wyjeżdżają. (wakacje)
Jesień
Na jakim drzewie jesienią,
koraliki się czerwienią? (jarzębina)
koraliki się czerwienią? (jarzębina)
Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada? (żołędzie)
Co ze smakiem dzik zajada? (żołędzie)
Nie las, nie park,
chociaż się zieleni,
smaczne tam owoce
znajdziesz w jesieni. (sad)
chociaż się zieleni,
smaczne tam owoce
znajdziesz w jesieni. (sad)
Choć kolczaste jak jeże,
każdy do rąk je bierze.
Odziera z odzienia
i w koniki zamienia. (kasztany)
każdy do rąk je bierze.
Odziera z odzienia
i w koniki zamienia. (kasztany)
Zima
W lecie, nad morzem,
są z morskiej piany.
W zimie, ze śniegu
lepimy … . (bałwany)
są z morskiej piany.
W zimie, ze śniegu
lepimy … . (bałwany)
Co za białe piórka,
sypie zimą chmurka? (śnieg)
sypie zimą chmurka? (śnieg)
Szczypie w uszy,
nos czerwieni.
W szklaną taflę
wodę zmieni. (mróz)
nos czerwieni.
W szklaną taflę
wodę zmieni. (mróz)
W jakiej stołówce
za każde danie,
goście dziękują nam
- ćwierkaniem? (karmnik)
za każde danie,
goście dziękują nam
- ćwierkaniem? (karmnik)
Za każdą odgadniętą
zagadkę drużyny otrzymują po 1 punkcie.
- Pantomima – pokazywanie haseł. Każda drużyna otrzymuje w kopercie hasło,
które ma pokazać ruchem, pozostałe drużyny odgadują.
I – Lepimy
bałwana i jeździmy na łyżwach.
II – Wiosenne
prace w ogrodzie.
III – Wyjeżdżamy
nad morze.
III – Ptaki
odlatują do ciepłych krajów.
- Piosenka o dowolnej porze roku.
Za każdy zaśpiewany fragment piosenki lub całość
drużyny dostają od 1 do 5 punktów.
Przeliczenie
zebranych przez drużyny punktów. Wyłonienie zwycięzców.
Taniec
integracyjny Break.
IV.
Recytacja
wiersza i śpiewanie piosenek dla Babć i Dziadków Można zerknąć tutaj na propozycje piosenek
Wręczenie babciom i dziadkom przygotowanych prezentów: kwiatków wykonanych
z patyczków i bibuły.
Wręczenie wszystkim zawodnikom kolorowych cukierków jako nagrody.
V.
Zaproszenie
gości na poczęstunek.
Scenariusz dla dzieci starszych
PODRÓŻ DO BAJKOLANDII
Przebieg
spotkania:
Prowadzące witają wszystkich
gości.
1. Wizytówki – uczestnicy wybierają wizytówkę – pierniczek, wpisują swoje
imiona i przypinają.
Dziecko i Dziadkowie wybierają ten sam kolor wizytówki. Wizytówki to pierniczki w czterech
kolorach (czerwone, żółte, zielone i niebieskie).
Dziecko i Dziadkowie wybierają ten sam kolor wizytówki. Wizytówki to pierniczki w czterech
kolorach (czerwone, żółte, zielone i niebieskie).
2. Zabawa na
powitanie – prowadząca podaje powitania a
uczestnicy zabawy machają do
wszystkich rękami.
wszystkich rękami.
Witam wszystkich, którzy:
- przyszli do wnuczki,
- przyszli do wnuczka,
- mają dobry humor,
- lubią tańczyć
- lubią słodycze,
- chcą się dzisiaj wesoło
bawić.
3. „Worek ze skarbami”. Uczestnicy siedzą wokół chusty. W worku znajdują się rekwizyty w kolorach odpowiadającym kolorom chusty. Uczestnicy podają go sobie w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie zadaniem osoby, która trzyma worek jest wyciągnięcie rekwizytu, podanie jego nazwy, koloru, zastosowania i położenie go na polu chusty w tym kolorze. (Można też włożyć do worka rekwizyty związane z różnymi bajkami, a na chuście na każdym kolorze ilustracje z bajki. Zadaniem osób jest dopasowanie wylosowanego przedmiotu do bajki)
4. Otworzenie
czarodziejskich wrót – uczestnicy
mają za zadanie tak poruszać chustą, aby trafić
„czarodziejską kulą” (piłeczką) w jej otwór. W ten sposób czarodziejskie wrota do krainy bajek
zostały otwarte.
„czarodziejską kulą” (piłeczką) w jej otwór. W ten sposób czarodziejskie wrota do krainy bajek
zostały otwarte.
5. Odnalezienie Krainy
Bajki – podział uczestników na
zespoły według kolorów wizytówek
(każdy staje przy takim kolorze chusty, jaki kolor ma jego wizytówka). Każdy zespół siada
w wyznaczonym miejscu sali.
(każdy staje przy takim kolorze chusty, jaki kolor ma jego wizytówka). Każdy zespół siada
w wyznaczonym miejscu sali.
Wróżka rozdaje zespołom koperty, w których
jest napisany tytuł bajki, jaką ten zespół odnalazł.
Zespoły nie ujawniają swojego tytułu bajki pozostałym.
Zespoły nie ujawniają swojego tytułu bajki pozostałym.
Są to bajki:
Czerwony Kapturek
Królewna Śnieżka
Kopciuszek
Jaś i Małgosia
6. Zagadki ruchowe – przedstawienie za pomocą pantomimy (przez całą
grupę) wylosowanej
bajki. Pozostałe zespoły odgadują co to za bajka.
bajki. Pozostałe zespoły odgadują co to za bajka.
7.
Zagadki słowne – nauczycielka czyta fragmenty bajek. Zadaniem zespołu jest odgadnięcie tytułu
bajki.
bajki.
8. Oddzielanie ryżu od kasztanów- każda drużyna dostaje pojemnik w którym są zmieszane kasztany z ryżem. Ich zadaniem jest jak najszybciej je rozdzielić.
9.
Siedmioskoczek – zabawa taneczna przy
muzyce. Uczestnicy stoją w dużym kole, ich zadaniem
jest reagować na sygnał w muzyce i
wykonywać ruchy pokazywane przez nauczyciela.
10.Śpiewanie bajek – każdy zespół
otrzymuje fragment dowolnej bajki (po kilka egzemplarzy)
i na melodię „Wlazł kotek na płotek” śpiewa otrzymany tekst. Jest to zadanie dla Babć
i Dziadków.
i na melodię „Wlazł kotek na płotek” śpiewa otrzymany tekst. Jest to zadanie dla Babć
i Dziadków.
Dzieci dziękują Babciom i Dziadkom za
wspaniałą wspólną zabawę w Krainie Bajkolandii.
Ale to nie koniec naszego spotkania.
Zapraszamy Babcie i Dziadków do dalszej wspólnej
zabawy i na niespodziankę, którą przygotowały dzieci.
zabawy i na niespodziankę, którą przygotowały dzieci.
11.
Ja Cię pocałuję – taniec integracyjny
z Babcią i Dziadkiem.
12.
Kocham Babcię i Dziadka – recytacja
wiersza przez dzieci.
Kiedy smutek mnie ogarnia
I wszystkiego mam już
dosyć,
Dziadek mocno mnie
przytuli,
O to go nie trzeba
prosić.
Gdy pomyślę o łakociach,
Babcia zaraz coś
upiecze.
Muszę przyznać, te
wypieki
Najwspanialsze są na
świecie.
Kocham mocno babcię,
dziadka –
To nie żarty moi mili,
Dziś życzenia im
składamy,
By sto latek jeszcze
żyli.
13. Zaśpiewanie piosenki dla babci i dziadka
14.
Wręczenie upominków
15.
Poczęstunek
Miłego dnia! :)
Brak komentarzy: